W dniach 11-15 marca w naszej szkole trwał TYDZIEŃ JĘZYKA POLSKIEGO, podczas którego klasy IV-VII brały udział w różnorodnych zmaganiach językowych. Codziennie uczniowie układali powiedzenie dnia i rozwiązywali zagadki. Wszyscy napisali dyktando oraz wzięli udział w konkursie kaligraficznym, w trakcie którego przepisywali frag. utworu Przypowieść o maku, w związku z Rokiem Czesława Miłosza. Tuż przed świętami wyłoniono laureatów i wręczono dyplomy oraz nagrody uczniom:
W konkursie kaligraficznym tym razem nie przyznano I miejsca, zaś II zajęła Maja Lorenc z kl. 7c, a III Oskar Rogalski z kl. 7a. Wyróżnienia otrzymali Jakub Jewtuszek i Gustaw Szopa z kl. 4b. W kategorii "Inicjał" triumfowali: I m. Alex Kazuła kl. 7a, II m. Maja Lorenc kl. 7c, III m. Julia Karwatowicz i Maksymilian Bujko z kl. 6a oraz Kamil Polewski z kl. 7b. Dyktando bezbłędnie napisali: Jakub Woliński i Szymon Pawłowski z kl. 5a oraz Jakub Jewtuszek z kl. 4b. 1 błąd popełnili: Hanna Jasińska i Tomasz Tochmann z kl. 4a, Tomasz Gronowski z kl. 5a, Filip Goszcz z kl. 6a, Wiktoria Nowosadzki z kl. 7c. W Potyczkach językowych: I m. zdobyła klasa 5a, II ex aequo klasa 6a i 7a, a III klasa 4b. Gratulujemy wszystkim!
W trakcie trwającego w naszej szkole Tygodnia Języka Polskiego klasy siódme wzięły udział w innej niż zwykle lekcji języka polskiego. Uczniowie podjęli się wyzwania, jakim była interpretacja wiersza Wisławy Szymborskiej pt. W zatrzęsieniu, bez użycia mowy. Nauczyciel i uczniowie porozumiewali się za pomocą pisma, rysunków, metodników i gestów. Było to ciekawe doświadczenie. Lekcja uzmysłowiła, jak trudno funkcjonować, nie mogąc używać mowy. Zajęcia wpisały się w przeprowadzany w szkole projekt Każdy inny - wszyscy równi, której koordynatorem jest pani Kamila Trzosek-Bojarska.
Dnia 17.04.2024 r., uczniowie klas pierwszych wraz z klasą 2a, wybrali się do Biblioteki Wojewódzkiej. Tym razem uczestniczyli w warsztatach pt. Pod Piracką Banderą. Na zajęciach pogłębili wiedzę na temat piratów, słuchali przygód z Maleńkim Piratem oraz wykonali tematyczną pracę techniczną.
19 kwietnia uczniowie klas 4-7 upamiętnili 81 rocznicę powstania w getcie warszawskim przypinając do ubrania papierowego żonkila. To dzięki przywódcy, Markowi Edelmanowi, kwiat stał się symbolem powstania, ponieważ to on, w każdą rocznicę zbrojnego zrywu Żydów, dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam także każdego roku 19 kwietnia zanosił te wiosenne kwiaty pod pomnik Bohaterów Getta.
Podczas obchodów Dnia Ziemi klasy 1-3 uczyły się, jak dbać o naszą planetę. Uczniowie wzięli udział w różnych aktywnościach, m.in. sadzeniu kwiatów w donicach, znajdujących się przed wejściem do szkoły, a także zajęciach o tematyce ekologicznej. Starsze klasy również uczestniczyły w zajęciach utrwalających ich wiedzę ekologiczną. Uczniowie rozwiązywali zadania, łamigłówki, obejrzeli film o największych zwierzętach świata, jak również wykonali prace plastyczne: ekologiczną opaskę i wspólną kolorowankę. Każdy z uczniów otrzymał wyjątkowy plan lekcji.
Niebieskie Igrzyska 2024 w SP SOWA odbywały się w dniach 02-06.04.2024 roku, a 6 kwietnia, z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, został zorganizowany 8. Niebieski Bieg. Tego dnia w Gorzowie królował kolor niebieski. Celem imprezy, jak co roku, jest szerzenie wiedzy na temat autyzmu, a także zrozumienia, akceptacji i szacunku. Podczas wydarzenia za część sportową Niebieskich Igrzysk odpowiadali studenci AWF w Gorzowie Wlkp. wraz ze swoimi wykładowcami, opiekunami roku oraz dziekanami uczelni. Można było również skorzystać z masażu, który wykonywali studenci AWF będący na kierunku fizjoterapia. W Niebieskim Biegu poza samym biegiem oczywiście i zabawą, uczestnicy mogli zasięgnąć fachowej porady. Zorganizowano stoisko informacyjno-edukacyjne, dotyczące działalności Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Autyzmem. Udzielano bezpłatnych konsultacji odnośnie niepokojących zachowań dziecka, jego ewentualnej dalszej diagnostyki, możliwościach uzyskania pomocy systemowej.
Z okazji Dnia Języka Angielskiego uczniowie klas 4-6 wykonali lapbooki o stolicy Wielkiej Brytanii - Londynie. Lapbook to "książka na kolanach", w której umieszcza się najważniejsze informacje na temat wybranego zagadnienia. Jest to świetna forma powtórzenia materiału lub motywacja do wyszukiwania i zdobywania nowych informacji, a nasi uczniowie podeszli do tematu lapbooków z ogromnym zaangażowaniem.
W słoneczny kwietniowy poranek uczniowie klas 1-3 wybrali się na wycieczkę do Leśnej Stacji Dydaktycznej w Lipach. Brali tam udział w warsztatach przyrodniczo-edukacyjnych, których tematem przewodnim były pszczoły. Podczas zajęć terenowych poszerzyli swoją wiedzę na temat mieszkańców lasu i roślinności. Na zakończenie wyprawy czekało na dzieci duże ognisko, z którego upieczone kiełbaski smakowały wyśmienicie. Wszyscy wrócili zadowoleni i pełni nowych wrażeń.
Uczniowie klas 7a i 7c wzięli udział w wycieczce do Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze. Tam, z wielkim zaangażowaniem i ciekawością, wykonali różne doświadczenia fizyczno-chemiczne oraz wzięli udział w warsztatach robienia brył. Dodatkową atrakcją wyjazdu było spotkanie z kolegami i koleżankami z ZSS nr 14, których poznali przy okazji realizacji projektu matematycznego pt. Od Specjalnej do SOWY to rzut kamieniem do matematycznej przygody. Szczególnie podziękowania kierujemy do Darczyńców, którzy umożliwili nam przejazd autokarem.
Ostatnie dni kwietnia to zwykle szkolne obchody majowych świąt. Tak też było w tym roku szkolnym. Najmłodsi uczniowie wraz z opiekunami przygotowali apel. Celem uroczystości było przypomnienie historii Święta Pracy, Dnia Flagi RP oraz Święta Narodowego Trzeciego Maja. Podczas apelu odbył się również konkurs recytatorski dla klas 1-3. Przystąpiło do niego 10 uczniów. Komisja wnikliwie wysłuchała młodych uczestników i wyłoniła zwycięzców:
I miejsce: Seweryn Wojciechowski
II miejsce: Wojciech Grzechnik
III miejsce: Aleksander Broniek
Każdy uczestnik otrzymał drobny upominek, zwycięzcy zaś zostali obdarowani dyplomem i książką. Po części konkursowej, uczniowie klas 1-3 zaśpiewali piosenkę pt. Podróże po Polsce.
Klasy 4-7 obchodziły święta majowe wykonując na lekcjach języka polskiego i historii zadania interaktywne, m.in. escape room, oglądając filmy i prezentacje na temat świąt. Uczniowie wykonali również piękne kokardy narodowe z papieru, które przypięli uczestnicząc w apelu zorganizowanym przez klasy 1-3 i wspierając młodszych kolegów w konkursie recytatorskim o tematyce patriotycznej.