• Podsumowanie lutego 2024

          • Luty był miesiącem wyczekiwanym z utęsknieniem. Wszyscy czekaliśmy bowiem na ferie zimowe. Czas szkolny przed i po feriach upłynął na wytężonej pracy, ale również obfitował w różne imprezy.

            2 lutego uczniowie klas 1-3 wybrali się do kina na film pt. Pies i Robot. Tego samego dnia pozostali uczniowie wraz z nauczycielami obchodzili Dzień Naleśnika. Trzy dni później odwiedzili nas goście. Pierwszym z nich był rycerz Mateusz, który przeprowadził żywą lekcję historii. Tuż po nim st. post. Małgorzata Pikuła przypomniała uczniom naszej szkoły, jak bezpiecznie spędzić zbliżający się czas ferii. W ostatnim tygodniu przed feriami zostały wręczone nagrody w Turnieju Dart. Triumfowała klasa 6a. Na podium stanęły również klasy 5a i 7a. Tłusty czwartek upłynął nam na kosztowaniu pysznych pączków, które jak co roku, zafundowała nam Pani Dyrektor. Był to dzień utrwalania tradycji związanych z końcem karnawału. Najmłodsi uczniowie już następnego dnia żegnali ten czas balem karnawałowym. Starszaki w ostatnim dniu przed feriami wybrali się zaś do kina na film pt. Akademia Pana Kleksa. Po powrocie z zimowego wypoczynku czekało na naszych uczniów rozstrzygnięcie konkursu plastycznego Mój ulubiony sportowiec.

            I miejsce zdobył Brajan Snoch (klasa 4b), II miejsce zajął Jan Pasternak (klasa 2b), zaś na trzecim miejscu stanął Jakub Jewtuszek (klasa 4b). Wyróżnieni zostali: Julia Karwatowicz i Filip Goszcz z klasy 6a oraz Ksawery Sitek z klasy 4a.

            Ostatni, wyjątkowy w tym roku 29 dzień lutego, to kolejne zajęcia dogoterapii, na które nasi uczniowie czekają zawsze z wielką niecierpliwością.

          • Podsumowanie stycznia 2024

          • Po grudniowej przerwie świątecznej cała społeczność szkolna powróciła do SOWY z nowymi siłami do pracy i w dobrych humorach. Tuż po powrocie zostały wręczone nagrody za konkurs plastyczny Najlepsze Logo Osób Niepełnosprawnych. Najwyższe miejsce zdobył Maksymilian Mucharzewski (kl.2a), a kolejno na podium stanęli uczniowie z klasy 6a: Ksawier Wieczorek i Julia Karwatowicz.

            Klasy 4-7 na początku stycznia wybrały się wraz z opiekunami do AWF, gdzie mieli przyjemność uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez studentów IV roku, pod opieką pani dr Doroty Pileckiej. Uczniowie mieli też okazję zwiedzić uczelnię.

            9 stycznia uczniowie klas 1-3 udali się na pierwszą w tym roku Akademię Muzyki organizowaną w Filharmonii Gorzowskiej. Zajęcia dotyczyły muzyki Mozarta i gry na fortepianie.

            W połowie miesiąca zostały wręczone dyplomy za udział w Ogólnopolskim konkursie matematycznym Fenek. Wyróżnienia w konkursie otrzymali: z klas I – Maksymilian Bartoszak i Paweł Flisiński, z klas II – Ignacy Rybarczyk i Dorian Wolański, z klas III – Wojciech Grzechnik i Patryk Piechocki.

            W styczniu nasi najmłodsi uczniowie, czyli klasy pierwsze wraz z klasą 2b, uczestniczyli w warsztatach pt. Moje miasto Gorzów, które zorganizowane były w Bibliotece Wojewódzkiej. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały historii powstania naszego miasta.

            Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka uczniowie klas 4-7 ułożyli dla swoich Dziadków wierszyki i życzenia, zaś młodsze klasy wykonały różnorodne upominki i laurki.

            Styczeń zaowocował również akcją charytatywną Kocyk, która polegała na zebraniu kołder, koców i innych ciepłych okryć dla czworonożnych przyjaciół ze schroniska.

            Klasy 1-7 uczestniczyły w zorganizowanych w naszej szkole zajęciach dogoterapii. Pani Aleksandra Pysa przyjechała do uczniów z psem Bogusiem. Podczas zajęć dzieci poznały zasady bezpiecznego kontaktowania się z czworonogiem. Miały też okazję nakarmić psa oraz pobawić się z nim.

            Najmłodsi uczniowie uczestniczyli w kolejnych zajęciach z cyklu Piątki z książką. Tym razem wysłuchali opowiadania pt. Kiedy dorosnę… Marzenia motylego jajeczka. Po omówieniu poznanej historii, był czas na rozważania o planach na przyszłość naszych Maluchów.

            Gdy styczeń dobiegał końca uczniowie wszystkich klas wybrali się do Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności SOWA w naszym mieście. Eksperymenty, zabawa i dużo śmiechu – tego było trzeba naszym uczniom! 😊

          • Podsumowanie grudnia 2023

          • 1 grudnia naszą szkołę odwiedził pan Maciej Lepiato – mistrz paraolimpijski w skoku wzwyż. Klasy 1-7 miały przyjemność spotkać się z panem Maćkiem, który opowiedział, jak rozpoczęła się jego przygoda ze sportem. Uczniowie zadawali wiele pytań, na które sportowiec odpowiadał w sposób wyczerpujący. Mogliśmy również obejrzeć zdobyte przez mistrza medale. Lekkoatleta zachęcał uczniów, aby rozwijali swoje pasje i nigdy nie rezygnowali ze swoich marzeń.

            6 grudnia, czyli w mikołajki, młodsi uczniowie wybrali się do Filharmonii Gorzowskiej na musical Alicja w krainie czarów. Klasy 4-7 zaś bawiły się na Kręgielni Słowianka. W szkole czekały na dzieci prezenty i listy, które zostawił dla nich dobry Święty Mikołaj. 😊

            W pierwszym tygodniu grudnia odbyły się warsztaty robienia kartki bożonarodzeniowej oraz Konkurs na kartkę świąteczną. Laureatami konkursu zostali:

            I miejsce - Kamil Polewski (kl. 7b)

            II miejsce - Ksawier Wieczorek (kl. 6a)

            III miejsce - Wiktoria Nowosadzka (kl. 7c)

            Wyróżnienie - Wiktor Nowicki (kl. 5a)

            W ramach projektu Każdy inny - wszyscy równi uczniowie klasy 4a SP Sowa i uczniowie klasy 5a ZSS nr 14 przygotowali dla siebie nawzajem kartki świąteczne i słodycze.

            W ramach projektu Od Specjalnej do SOWY to rzut kamieniem do matematycznej przygody uczniowie klas siódmych rozwiązywali na zajęciach magiczne kwadraty, jak również wybrali się na warsztaty pieczenia geometrycznej pizzy i świątecznych pierniczków. Koordynatorem projektu jest pani Sylwia Kotyńska.

            Na początku grudnia zostały wręczone nagrody za Konkurs mitów greckich, który odbył się w naszej szkole w ostatnim tygodniu listopada. Wzięli w nim udział chętni uczniowie z klas 6
            i 7. Wykazali się oni bardzo dużą znajomością treści mitów. Dodatkowe zadanie polegało na przebraniu się za wybranego boga lub boginię. I temu zadaniu sprostali na medal! Za wiedzę, zaangażowanie i pomysłowość wszyscy uczestnicy zostali obdarowani upominkami i wielkimi brawami. Laureatami konkursu zostali: I miejsce - Alex Kazuła (kl.7a), II miejsce - Julia Karwatowicz (kl.6a), III miejsce Oskar Rogalski (kl.7a).

            12 grudnia uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w warsztatach świątecznych zorganizowanych w Bibliotece Wojewódzkiej. Podczas zajęć uczniowie mieli możliwość poznać tradycje bożonarodzeniowe oraz wykonać łańcuch choinkowy, który ozdobił nasze szkolne drzewko świąteczne.

            W grudniu uczniowie klas 4-7 udali się do Miejskiego Ośrodka Sztuki, gdzie po raz kolejny uczestniczyli w zajęciach SZTUKowania. Po obejrzeniu wystawy profesora Berdyszaka zaprojektowali i wykonali własne flagi nawiązujące motywem gwiazdy do zaprezentowanych dzieł oraz do świąt.

            W połowie miesiąca do naszej szkoły zawitali rodzice oraz dziadkowie uczniów klas 1-3. To wszystko za sprawą odbywających się rodzinnych świątecznych warsztatów. Wykonane dekoracje można było kupić na kiermaszu, który został zorganizowany w holu naszej szkoły.

            SP SOWA w tym roku szkolnym wzięła udział w akcji charytatywnej Szlachetna Paczka. Przez cały miesiąc kompletowaliśmy paczkę dla pani Marii. Udało się! Produkty z listy dla pani Marii zostały zapakowane do wielu paczek i dostarczone. Akcja pokazała nam wszystkim, jak wiele dobra może wyniknąć z pomagania drugiemu człowiekowi.

            18 grudnia odbyła się kolejna wycieczka zawodoznawcza. Tym razem uczniowie wybrali się do zakładu kamieniarskiego Ganicz. Klasy siódme poznały technologię obróbki elementów granitowych i marmurowych.

            Tuż przed świętami starsi uczniowie wybrali się do kina na film pt. Wonka.

            Uczniowie klas 4-7 wraz z wychowawcami spotkali się przy wspólnym stole, by ozdabiać pierniczki. Zapachniało nam świętami, a pierniki, które przyozdobili uczniowie, były prawdziwymi dziełami sztuki. 😊

            22 grudnia był w naszej szkole dniem spotkań wigilijnych. Klasy 4-7 świętowały wraz z wychowawcami i panią dyrektor na sali gimnastycznej przy suto zastawionych stołach, na których były: pierogi, uszka, barszcz, owoce, pierniki i ciasto. Podczas ucztowania chętnie śpiewano kolędy oraz czytano o zwyczajach wigilijnych w Polsce i na świecie. Klasy 1-3 świętowały w swoich salach. Na zakończenie spotkania młodsi uczniowie zaprezentowali starszakom pastorałkę. W radosnym nastroju cała społeczność SP SOWA udała się do swoich domów na święta.

          • Podsumowanie listopada 2023

          • W ramach projektu matematycznego Od Specjalnej do SOWY to rzut kamieniem do matematycznej przygody, który od września jest realizowany w naszej szkole, uczniowie klas 7a i 7c rozwiązywali zadania typu egzaminacyjnego. W każdym tygodniu, w ramach tzw. stacji zadaniowych, uczniowie utrwalali strategie rozwiązywania zadań tekstowych, doskonalili techniki liczenia, stosowali poznane wiadomości w praktyce. W listopadzie również uczniowie z ZSS nr 14 wraz z SP Sowa wzięli udział w grze miejskiej Bądź jak kamień. W jesiennej aurze Parku Róż uczniowie rozwiązywali zadania matematyczne i zbierali kamienie z literami. Po powrocie z parku wspólnie zjedli śniadanie w SP Sowa i z zebranych kamieni ułożyli hasło: POŁĄCZYŁA NAS MATM@. Każdy uczestnik otrzymał nagrodę.

            Zmagania matematyczne towarzyszyły również klasom 1-3, które wzięły udział w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym. Miał on za zadanie rozwijać wiedzę matematyczną, uzdolnienia i zainteresowania uczniów oraz ujawnić młode talenty. Konkurs miał też na celu rozbudzić zamiłowanie do królowej nauk.

            W listopadzie zakończyła się akcja Szkoły Pełne Talentów. Nasza szkoła zebrała 1523 talenciaki. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego wyniku! Zamieniliśmy talenciaki na nagrodę - zestaw dwunastu piłek Skin - Softi, które znakomicie sprawdzają się w terapii, gimnastyce i sportach szkolnych.

            Narodowe Święto Niepodległości w sposób uroczysty obchodziliśmy w dniu 10 listopada. Z tej okazji delegacja naszej szkoły wybrała się pod pomnik Józefa Piłsudskiego. Polska to mój kraj, w Polsce jest mój raj. Kocham Polskę całym sercem - takimi zaś słowami najmłodsi uczniowie szkoły uczcili 105. rocznicę odzyskania niepodległości. Akademia, którą przygotowali, miała podniosły charakter i była wzruszająca. Klasy 4-7 utrwaliły ponadto swoją wiedzę historyczną biorąc udział w grach i zadaniach przygotowanych przez pana Wojciecha Maka. Nasza sowia społeczność ponownie wzięła udział we wspaniałej akcji Szkoła do hymnu i zaśpiewała Mazurka Dąbrowskiego o symbolicznej godzinie 11.11.

            14 listopada klasy I-III wybrały się do Filharmonii Gorzowskiej na audycję muzyczną pt. Na góralską nutę. Podczas spotkania uczniowie poznali nowe instrumenty takie jak: piszczałka i koza. Górale zagrali i zaśpiewali razem z dziećmi do melodii zbójnickiej. Na zakończenie uczniowie udzieli krótkiego wywiadu do radia na temat audycji, w której uczestniczyli.

            W ramach projektu Każdy inny - wszyscy równi SP Sowa obchodziła Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Z tej okazji uczeń klasy 5a Szymon Pawłowski, przedstawił zrobioną przez siebie prezentację multimedialną i opowiedział o swojej chorobie - cukrzycy typu 1. Gościliśmy również mamę Szymona - panią Agnieszkę Pawłowską, która opowiedziała, jak można, pomimo choroby, aktywnie żyć, nie rezygnując ze swoich zainteresowań. Następnie uczniowie wzięli udział w warsztatach Zdrowe śniadanie o niskim IG.

            Z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji uczniowie klas 1-3 wspólnie stworzyły plakaty. Nie zabrakło również quizu sprawdzającego zdobyte wiadomości i zachęcającego do dyskusji na temat tolerancji i akceptacji. Wysłuchane opowiadanie o tolerancji i życzliwości pt.: Kaja, Kajtek i Tolerek pomogło uczniom stworzyć definicję tolerancji. Zaś klasy 5a, 6a, 7b i 7c świętowały Międzynarodowy Dzień Tolerancji w SP 16, w ramach projektu Każdy inny - wszyscy równi. Samorząd Uczniowski i nauczyciele tamtejszej szkoły przyjęli nas bardzo serdecznie. Mieliśmy okazję zwiedzić szkołę. Następnie odbyły się warsztaty dotyczące tolerancji - nasi uczniowie wykazali się w tym temacie szeroką wiedzą. Uzdolniony uczeń SP 16 udzielił instruktażu, jak w prosty sposób narysować sowę, która jest symbolem naszej szkoły. Wszyscy uczniowie wykonali wspólny plakat. Zwieńczeniem wspólnego czasu był słodki poczęstunek.

            W listopadzie odwiedził naszą szkołę tata uczennicy klasy 7c Wiktorii - pan Tomasz Nowosadzki. Pan Tomasz jest funkcjonariuszem służby więziennej w Gorzowie Wielkopolskim, a także pełni funkcję rzecznika. Przybliżył naszym uczniom, na czym polega jego praca. Uczniowie między innymi mieli możliwość przymierzenia kasku oraz stroju ochronnego, których używają funkcjonariusze, a także mogli zapoznać się z bronią ćwiczeniową. Dużą atrakcją była również możliwość obejrzenia i zwiedzenia tak zwanej "więźniarki", czyli samochodu, którym przewożeni są osadzeni. Bardzo jesteśmy wdzięczni za tę wizytę.

            W poniedziałek 20 listopada uczniowie klas 7 udali się do Filharmonii Gorzowskiej, aby obejrzeć spektakl pt. Mały Książę w wykonaniu Teatru Piasku. Przedstawienie bardzo różniło się od innych, znanych uczniom, i spotkało się z dużym zainteresowaniem siódmoklasistów.

            20.11.2023 r. uczniowie klas 1-3 brali udział w zajęciach poświęconych Ogólnopolskiemu Dniu Praw Dziecka. Uczniowie zostali zapoznani z prawami, które w konwencji zapisane są jako: prawo do życia i rozwoju, do tożsamości, obywatelstwa, prawo swobody myśli, sumienia i wyznania.

            Uczniowie klas pierwszych cyklicznie uczestniczą w zajęciach Dziel się z nami emocjami. Zajęcia innowacyjne, które prowadzi pani Katarzyna Niedźwiecka odbywają się w ramach zajęć kształtujących kompetencje emocjonalne. Innowacja ma na celu przybliżenie natury emocji oraz ich lepsze zrozumienie zarówno u siebie, jak i innych ludzi. Ma ona zachęcać i motywować uczniów do pokazywania swoich emocji w akceptowany przez społeczeństwo sposób, jak również kształtować w nich postawę empatyczną. Uczniowie na zajęciach rozpoznają i nazywają co czujemy i co jest dla nas ważne. Każde uczucie jest dobre. Są uczucia łatwiejsze, przyjemniejsze, a także takie, które są mniej przyjemne. Jednak wszystkie uczucia są nam potrzebne. W listopadzie, ramach innowacji, uczniowie klasy pierwszej grali w różnego rodzaju gry, dzięki czemu uczyli się przestrzegania zasad, musieli zaakceptować określone reguły i porządek. Jako gracze wzajemnie sobie pomagali, ale również uczyli się umiejętności przegrywania. Podczas grania chłopcy przeżywali swoje pierwsze sukcesy jak i porażki, przez co oswoili się z towarzyszącymi im emocjami.

            24.11.2023 r. młodsi uczniowie wybrali się na warsztaty poświęcone komiksom. Dzieci dowiedziały się, że komiks to sekwencyjna historia obrazkowa, często z dodanym tekstem, publikowana w prasie lub w formie osobnych zeszytów, która wykształciła się jako odrębna forma wydawnicza. Zajęcia zachęciły uczniów do czytania komiksów, jako świetnej formy spędzania czasu wolnego.

          • Podsumowanie października 2023

          • Pierwszy tydzień października obfitował w wiele aktywności. Już z końcem września, w ramach ogólnopolskiej akcji uświadamiającej #kochamsłyszeć, a także Międzynarodowego Dnia Głuchych i Języka Migowego, uczniowie naszej szkoły rozpoczęli warsztaty na temat polskiego języka migowego. Zajęcia, które polegały na przybliżeniu uczniom tegoż języka, nauce podstawowych zwrotów, zaznajomieniu z aparatem słuchowym, a także uświadomieniu obecności społeczności Głuchych i ich kultury, były częścią projektu Każdy inny – wszyscy równi.

            Najmłodsi odwiedzili Bibliotekę Wojewódzką. Tam odbyły się warsztaty edukacyjno-plastyczne zatytułowane Europejski Dzień Ptaków. Uczniowie na zajęciach poznali różne gatunki ptaków, wysłuchali bajki pt. Sowa oraz wykonali kolorowe pawie.

            5 października uczniowie klasy 1a i 1b wykonali sałatki owocowe. O owocach pierwszaki wiedzą już bardzo dużo. Przyrządzenie sałatek sprawiło uczniom wiele satysfakcji.

            6 października uczniowie klas siódmych wraz z uczniami klas ósmych z Zespołu Szkół nr 14 wyjechali na jednodniową wycieczkę do Trzęsacza. Tam, w ramach projektu Od Specjalnej do Sowy to rzut kamieniem do matematycznej przygody, zbierali kamienie, które potem pięknie zdobili na warsztatach przez cały miesiąc. Wyjazd był wspaniałą okazją do zobaczenia morza w jesiennej odsłonie, zwiedzenia Trzęsacza, a także nawiązania i zacieśnienia znajomości.

            Tego samego dnia klasy 1-3 wybrały się na piękny spektakl Baśnie tysiąca i jednej nocy.

            Klasy 7a, 7b i 7c uczestniczyły w wycieczce zawodoznawczej do hotelu Azyl. Uczniowie mogli poznać zawód pracownika hotelowego (recepcjonista, pokojowa).

            10 października obchodziliśmy Szkolny Dzień Tabliczki Mnożenia. Jak co roku, uczniowie odkrywali zastosowanie tabliczki mnożenia w codzienności. Zajęcia dały uczniom dużo radości i satysfakcji.

            W tym samym dniu klasy 4-7 miały okazję zapoznać się z podstawowymi informacjami nt. zdrowia psychicznego. Wszystko to za sprawą Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego i warsztatów, które zostały w tym dniu zorganizowane. Uczniowie dzięki zajęciom dowiedzieli się, jak należy dbać o swoje zdrowie i gdzie szukać pomocy w sytuacjach kryzysowych. Warsztaty były też okazją do tego, aby móc wesprzeć innych dobrym słowem.

            W dniu 11 października nastąpiło wręczenie nagród i dyplomów za Tydzień Zawodów Lekkoatletycznych, który odbył się w pierwszym tygodniu października. Uczniowie brali udział w trzech konkurencjach: skoku w dal, biegu na 60 metrów oraz rzucie piłeczką palantową.

            12 października klasy 1-3 pojechały na wycieczkę do ośrodka Azyl w Mironicach. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach pieczenia chleba, wykonywali prace plastyczne z wykorzystaniem zboża, a także karmili zwierzęta przebywające w ośrodku.

            Tego samego dnia, w ramach akcji Pola Nadziei organizowanej przez Hospicjum Św. Kamila, uczniowie klas 6a, 7a i 7c wraz z opiekunami wzięli udział w sadzeniu żonkili w Parku Róż. Uczniowie, pomimo deszczowej aury, pracowali z wielkim zaangażowaniem, do momentu, aż wszystkie przeznaczone dla nich cebulki zostały posadzone. Ich praca została nagrodzona poczuciem dużej satysfakcji, ale też drobnym upominkiem od hospicjum. Do akcji polegającej na kupnie cebulek żonkili w celu finansowego wsparcia Hospicjum Św. Kamila nasza szkoła włącza się corocznie. Uczniowie, ich rodzice oraz pracownicy szkoły ponownie okazali swoje wielkie serca dla potrzebujących.

            Chcąc wzbogacić wiedzę uczniów w informacje o Gorzowie Wielkopolskim, w dniu 13 października klasy 4-7 uczestniczyły w wycieczce do Muzeum Lubuskiego. Uczniowie w ciekawy sposób przybliżyli sobie historię naszego miasta i regionu.

            20 października odbyła się uroczystość pasowania na ucznia Szkoły Podstawowej Sowa. Podczas niej najmłodsi uczniowie naszej placówki mieli okazję sprawdzić swoje wiadomości i umiejętności. Dzień był pełen emocji i wrażeń. Na zakończenie wszyscy udali się na poczęstunek, który był słodkim zwieńczeniem całego dnia.

            23 października uczniowie klas 4-7 udali się do Miejskiego Ośrodka Sztuki, gdzie uczestniczyli w zajęciach SZTUKowania prowadzonych przez panią Agnieszkę Kowalską-Kucharczyk. Po obejrzeniu wystawy uczniowie, pod czujnym okiem prowadzącej, wykonali własne dzieła i odkryli, że każdy może być artystą. Wszyscy wrócili z warsztatów bardzo zadowoleni.

            24 października klasy I-III wybrały się do Filharmonii Gorzowskiej na audycję muzyczną Na czterech strunach świata, a trzy dni później,  w ramach projektu Piątki z książką, odbyło się czytanie na drugie śniadanie.

            W październiku uczniowie Szkoły Podstawowej SOWA uczestniczyli w zajęciach polisensoryki pod hasłem: Poranki ze zmysłami w ramach projektu  Każdy inny - wszyscy równi. Uczniowie uaktywnili się wielozmysłowo, pokonując między innymi leśną śceżkę sensoryczną, rozpoznając na różne sposoby dary jesieni. Uczniowie wsłuchiwali się w odgłosy natury oraz grali w memory dźwiękowe. Zabawy dostarczyły wielu pozytywnych wrażeń i nowych doświadczeń.