• Podsumowanie czerwca 2024

          • Z okazji Dnia Dziecka cała szkoła miała możliwość odwiedzić miejscowość Osetna w osadzie Zielone Wzgórze. Uczniowie bawili się tam na dmuchanych zamkach, chętne dzieci jeździły konno, można było wziąć udział w walkach sumo. Jako poczęstunek były pieczone kiełbaski, popcorn, wata cukrowa. Zabawie nie było końca. Bardzo miłym akcentem były maskotki - koty, które nasi uczniowie dostali na pożegnanie.

            6 czerwca odwiedził nas pan Kamil z ekipy Waterlife. Wszyscy uczniowie wzięli udział w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa nad wodą. Była to cenna dawka wiedzy przed wakacjami.

            Malowanie kamieni w SP SOWA zakończone. Odbywało się ono w ramach projektu: Od Specjalnej do Sowy to rzut kamieniem do matematycznej przygody. Koordynatorką projektu była pani Sylwia Kotyńska. Zwieńczeniem zajęć matematycznych było rozsypanie kolorowych dzieł w Parku Róż. Mieszkańcy Gorzowa mogli zabrać do domu wspaniałe prace naszych uczniów.

            W czerwcu wszyscy uczniowie przeżyli niesamowitą przygodę - rejs statkiem Widmo po rzece Warcie. Podczas godzinnej podróży zbliżyliśmy się do natury, jednocześnie słuchaliśmy ciekawych opowieści dotyczących żeglugi i gorzowskich zabytków znajdujących się nieopodal rzeki. Było ciekawie, wesoło i radośnie.

            Szkoła Podstawowa SOWA otrzymała wyróżnienie Fundacji IWRD (Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka) za organizację w swojej placówce Niebieskich Igrzysk, jako formy obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu przypadającego na 2 kwietnia każdego roku.

            Uczniowie klasy 2a i 2b wzięli udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym RAZEM W KOSMOSIE. Uczniowie zmagali się z zadaniami, które wykonywali od września do maja. Pierwszym zadaniem, które wykonali było stworzenie kosmicznego słowniczka. Potem kolejno: stworzenie modelu Układu Słonecznego, gwiezdne historie, kosmiczne eksperymenty, budowa rakiety z butelki, układanie kosmicznych puzzli. Ostatnim, siódmym zadaniem, było stworzenie swojej własnej planety. Projekt miał na celu pokazać uczniom, że nauka o wszechświecie jest fascynująca i pełna niewyjaśnionych tajemnic, które mogą skłonić do dalszego poznawania świata, nauki i nowych technologii.

            Na szkolnym korytarzu powstała wystawa plakatów wykonanych przez uczniów kl. 4-7 w ramach innowacji pedagogicznej Aktywna SOWA. Uczniowie chętnie oglądali swoje prace oraz podziwiali pomysły kolegów i koleżanek z innych klas. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w działania profilaktyczne dotyczące e-uzależnienia. Ciąg dalszy we wrześniu!

            W czerwcu obchodziliśmy Dzień Rodziny. Wśród wielu atrakcji i smakołyków wspólnie spędziliśmy wspaniały czas – nauczyciele, uczniowie i rodzice. Były zabawy w pianie, wata cukrowa, grill, ciasta, popcorn, lotki, zamek dmuchany, sadzenie kwiatów, a zaproszeni animatorzy z ,,Malinowej Chatki” zapewnili szereg atrakcji, podczas których nie zabrakło dobrej muzyki i tańców. Było smacznie, gwarno i radośnie.

            Klasy 1-3 odwiedziły Ośrodek Muzealno-Edukacyjny Parku Narodowego Ujście Warty w Słońsku. Tam uczniowie zwiedzili osiem tematycznych sal wyposażonych w najnowocześniejsze zdobycze technologii. Dzieci mogły odbyć wirtualny lot balonem nad Parkiem Narodowym oraz rejs łodzią po nieudostępnionych turystycznie wodach. Dużo emocji dostarczył także spacer po makiecie torfowiska oraz podwodne życie - akwaria z krajowymi gatunkami ryb. Po zwiedzeniu wszystkich sal uczniowie udali się na warsztaty Zioła i ziółka, gdzie zrobili mydełka z suszonych płatków kwiatów i olejków eterycznych. Na zakończenie wszyscy wybrali się z przewodnikiem w teren, aby zwiedzić najbliższą okolicę. Wycieczka wywołała wiele pozytywnych emocji, ale przede wszystkim wzbogaciła wiedzę uczniów z zakresu edukacji przyrodniczej.

            U schyłku roku szkolnego starsi uczniowie odwiedzili stację uzdatniania wody oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Dowiedzieliśmy się między innymi, w jaki sposób nasza woda jest oczyszczana i filtrowana. Mogliśmy obejrzeć wszystkie stacje badawcze oraz centrum sterowania czystością i jakością wody. Specjalnie wynajęty autobus zawiózł nas również do oczyszczalni ścieków na ulicy Kostrzyńskiej, gdzie uczniowie mogli zapoznać się z dalszymi procesami technologicznymi i pobawić się armatką wodną. Uczniowie wraz z opiekunami otrzymali również wspaniałe upominki.

            Lekcja profilaktyczna na temat bezpiecznych wakacji to obowiązkowy moment zapowiadający koniec każdego roku szkolnego! Wakacje to beztroski czas odpoczynku i relaksu. Dlatego w tym czasie, w szczególny sposób, należy dbać o bezpieczeństwo swoje i innych. W związku z tym gościliśmy w naszej szkole przedstawiciela Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim panią st. post. Małgorzatę Pikułę, która przeprowadziła wśród uczniów pogadankę profilaktyczną na temat bezpiecznych wakacji oraz udzieliła wielu cennych wskazówek, jak cało i zdrowo powrócić we wrześniu do szkoły.

            Kolejny rok szkolny dobiegł końca! Rok pełen nowych doświadczeń i zdobytej wiedzy.  21 czerwca uczniowie klas 1-3 po krótkiej części artystycznej odebrali świadectwa i udali się na długo wyczekiwany odpoczynek. Uroczyste pożegnanie roku szkolnego u uczniów klas 4-7 również rozpoczęła część artystyczna. Nasi uczniowie zaprezentowali się w pełnej humoru scence i odśpiewali z dużym zaangażowaniem piosenki o szkole i nadchodzących wakacjach. Następnie zabrała głos pani Dyrektor, która podsumowała mijający rok, ogłosiła jego zakończenie i życzyła wszystkim wspaniałych wakacji. Kolejno zostały wręczone świadectwa i nagrody wyróżnionym uczniom. Po raz pierwszy w naszej szkole wręczono dyplom Prymusa Szkoły, który powędrował tym razem do Brajana Snocha z klasy 4b. Osiągnął on bowiem najwyższe wyniki w nauce w tym roku szkolnym. Następnie wszyscy uczniowie wraz z rodzicami i wychowawcami udali się na krótkie spotkania do klas.

            Niech ten czas wakacji da wytchnienie, radość i będzie okazją do wspaniałych i tylko bezpiecznych przygód. Do zobaczenia we wrześniu! 

          • Podsumowanie maja 2024

          • W ramach innowacji pedagogicznej Aktywna SOWA mającej na celu przeciwdziałanie e-uzależnieniu, uczniowie różnych klas wykonali plakaty zatytułowane: Granie na ekranie - jak się nie uzależnić,  Zasady higieny cyfrowej, Skutki nadużywania urządzeń elektronicznych, Etapy powstawania e-uzależnienia. Uczniowie pracowali z dużym zaangażowaniem i kreatywnością, wykazując zainteresowanie tematem. Wykazali się dużą wiedzą i trafnymi spostrzeżeniami. Aktywna SOWA zaproponowała też uczniom i rodzicom wyzwanie polegające na spędzeniu wolnego czasu poza siecią. Jako podsumowanie weekendowego wyzwania, zostały wręczone uczniom dyplomy gratulacyjne.

            10 maja nasza szkoła gościła strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim. Uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w pogadance na temat pracy strażaka. Dowiedzieli się, z czego składa się pełny strój bojowy, ale najbardziej zainteresował ich wóz strażacki i jego wyposażenie. Wiedza zdobyta podczas odwiedzin strażaków pozostanie na długo w pamięci uczniów.

            Uczniowie klas 4-7 na ostatnich lekcjach informatyki w tym roku szkolnym oglądali Gorzów z lotu ptaka. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem i dały wiele radości.

            W połowie maja klasy trzecie i piąta wybrały się wraz z opiekunami na spacer krajoznawczy wzdłuż Warty. Uczniowie mieli okazję podziwiać piękno przyrody, ale też sztukę graffiti.

            17.05.2024 r. uczniowie klas 1-3 byli na wycieczce do Zagrody Młyńskiej w Bogdańcu. Na jej terenie znajdują się trzy zabytkowe obiekty: młyn z 1826 roku, zwany Górnym Młynem, budynek gospodarczy oraz wozownia. Dzieci mogły zwiedzić te wszystkie obiekty i posłuchać ciekawej historii o tym miejscu. Ekspozycje muzealne umieszczone są we wszystkich wymienionych obiektach, jak i w plenerze. Wystawy prezentują przede wszystkim kulturę ludową województwa lubuskiego, ze szczególnym uwzględnieniem tradycyjnej obróbki ziarna i powstawania chleba oraz historii Bogdańca, okolic, młyna, a także jego dawnych gospodarzy. Na szczególną uwagę zasługuje zrekonstruowane koło młyńskie, które napędzało Młyn Górny do lat 30. XX wieku. Dodatkowymi atrakcjami były pieczenie chleba i ognisko z kiełbaskami. W przerwie od historii i wypieku chleba odbył się Piątek z książką w plenerze. Opowiadanie pt. Miłość, na krótką chwilę zatrzymało dzieci w świecie książek, refleksji i przemyśleń.

            Klasy czwarte otrzymały pamiątkowe dyplomy i drobny upominek od naszej szkoły za zrobienie makiet ukształtowania terenu.

            Uczniowie zakończyli cykl spotkań z dogoterapii. Na ostatnich zajęciach odwiedził nas po raz kolejny pies Boguś, z którym dzieci mogły wziąć udział w wiosennych grach i zabawach. Dziękujemy Pani Oli, a także Jej czworonogom Bogusiowi i Maszy, za spotkania pełne wrażeń oraz przekazaną wiedzę.

            Uczniowie z okazji zbliżającego się Dnia Mamy, przygotowali drobne prezenty, w które włożyli dużo pracy i serca. Powstały też upominki w języku angielski oraz te tworzone na rewalidacji.

            SP SOWA zdobyła czwarte miejsce w Międzyszkolnym Turnieju Piłki Nożnej Łączy nas piłka. Zawodnikami reprezentującymi szkołę w turnieju byli:

            1. Ksawery Sitek - klasa 4a

            2. Jakub Jewtuszek - klasa 4b

            3. Mateusz Hapanowicz - klasa 4b

            4. Patryk Piechocki - klasa 3a

            5. Mieszko Kowalski - klasa 4a

            W dniu 27.05.2023r. uczniowie klas 4-7 pojechali do Międzyzdrojów. Celem wyjazdu było upowszechnianie aktywnego wypoczynku, profilaktyki zdrowotnej, doskonalenie umiejętności życia w grupie oraz poznawanie krajobrazu nadmorskiego. Poza walorami edukacyjnymi wspólny wyjazd sprzyjał integracji. Uczniowie aktywnie spędzali czas na plaży, korzystając z pięknej pogodny.

            28 maja uczniowie klas 1-3 wzięli udział w ostatniej w tym roku szkolnym audycji muzycznej pt. Tańcowały Wiolonczele w Filharmonii Gorzowskiej. Była to lekcja o instrumencie strunowym, jakim jest wiolonczela. Dźwięk wydobywany z tego instrumentu grany na żywo przez muzyków zachęcił wszystkich do tańca.

          • Podsumowanie kwietnia 2024

          • W dniach 11-15 marca w naszej szkole trwał TYDZIEŃ JĘZYKA POLSKIEGO, podczas którego klasy IV-VII brały udział w różnorodnych zmaganiach językowych. Codziennie uczniowie układali powiedzenie dnia i rozwiązywali zagadki. Wszyscy napisali dyktando oraz wzięli udział w konkursie kaligraficznym, w trakcie którego przepisywali frag. utworu Przypowieść o maku, w związku z Rokiem Czesława Miłosza. Tuż przed świętami wyłoniono laureatów i wręczono dyplomy oraz nagrody uczniom:

            W konkursie kaligraficznym tym razem nie przyznano I miejsca, zaś II zajęła Maja Lorenc z kl. 7c, a III Oskar Rogalski z kl. 7a. Wyróżnienia otrzymali Jakub Jewtuszek i Gustaw Szopa z kl. 4b. W kategorii "Inicjał" triumfowali: I m. Alex Kazuła kl. 7a, II m. Maja Lorenc kl. 7c, III m. Julia Karwatowicz i Maksymilian Bujko z kl. 6a oraz Kamil Polewski z kl. 7b. Dyktando bezbłędnie napisali: Jakub Woliński i Szymon Pawłowski z kl. 5a oraz Jakub Jewtuszek z kl. 4b. 1 błąd popełnili: Hanna Jasińska i Tomasz Tochmann z kl. 4a, Tomasz Gronowski z kl. 5a, Filip Goszcz z kl. 6a, Wiktoria Nowosadzki z kl. 7c. W Potyczkach językowych: I m. zdobyła klasa 5a, II ex aequo klasa 6a i 7a, a III klasa 4b. Gratulujemy wszystkim!

            W trakcie trwającego w naszej szkole Tygodnia Języka Polskiego klasy siódme wzięły udział w innej niż zwykle lekcji języka polskiego. Uczniowie podjęli się wyzwania, jakim była interpretacja wiersza Wisławy Szymborskiej pt. W zatrzęsieniu, bez użycia mowy. Nauczyciel i uczniowie porozumiewali się za pomocą pisma, rysunków, metodników i gestów. Było to ciekawe doświadczenie. Lekcja uzmysłowiła, jak trudno funkcjonować, nie mogąc używać mowy. Zajęcia wpisały się w przeprowadzany w szkole projekt Każdy inny - wszyscy równi, której koordynatorem jest pani Kamila Trzosek-Bojarska.

            Dnia 17.04.2024 r., uczniowie klas pierwszych wraz z klasą 2a, wybrali się do Biblioteki Wojewódzkiej. Tym razem uczestniczyli w warsztatach pt. Pod Piracką Banderą. Na zajęciach pogłębili wiedzę na temat piratów, słuchali przygód z Maleńkim Piratem oraz wykonali tematyczną pracę techniczną.

            19 kwietnia uczniowie klas 4-7 upamiętnili 81 rocznicę powstania w getcie warszawskim przypinając do ubrania papierowego żonkila. To dzięki przywódcy, Markowi Edelmanowi, kwiat stał się symbolem powstania, ponieważ to on, w każdą rocznicę zbrojnego zrywu Żydów, dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam także każdego roku 19 kwietnia zanosił te wiosenne kwiaty pod pomnik Bohaterów Getta.

            Podczas obchodów Dnia Ziemi klasy 1-3 uczyły się, jak dbać o naszą planetę. Uczniowie wzięli udział w różnych aktywnościach, m.in. sadzeniu kwiatów w donicach, znajdujących się przed wejściem do szkoły, a także zajęciach o tematyce ekologicznej. Starsze klasy również uczestniczyły w zajęciach utrwalających ich wiedzę ekologiczną. Uczniowie rozwiązywali zadania, łamigłówki, obejrzeli film o największych zwierzętach świata, jak również wykonali prace plastyczne: ekologiczną opaskę i wspólną kolorowankę. Każdy z uczniów otrzymał wyjątkowy plan lekcji.

            Niebieskie Igrzyska 2024 w SP SOWA odbywały się w dniach 02-06.04.2024 roku, a 6 kwietnia, z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, został zorganizowany 8. Niebieski Bieg. Tego dnia w Gorzowie królował kolor niebieski. Celem imprezy, jak co roku, jest szerzenie wiedzy na temat autyzmu, a także zrozumienia, akceptacji i szacunku. Podczas wydarzenia za część sportową Niebieskich Igrzysk odpowiadali studenci AWF w Gorzowie Wlkp. wraz ze swoimi wykładowcami, opiekunami roku oraz dziekanami uczelni. Można było również skorzystać z masażu, który wykonywali studenci AWF będący na kierunku fizjoterapia. W Niebieskim Biegu poza samym biegiem oczywiście i zabawą, uczestnicy mogli zasięgnąć fachowej porady. Zorganizowano stoisko informacyjno-edukacyjne, dotyczące działalności Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Autyzmem. Udzielano bezpłatnych konsultacji odnośnie niepokojących zachowań dziecka, jego ewentualnej dalszej diagnostyki, możliwościach uzyskania pomocy systemowej.

            Z okazji Dnia Języka Angielskiego uczniowie klas 4-6 wykonali lapbooki o stolicy Wielkiej Brytanii - Londynie. Lapbook to "książka na kolanach", w której umieszcza się najważniejsze informacje na temat wybranego zagadnienia. Jest to świetna forma powtórzenia materiału lub motywacja do wyszukiwania i zdobywania nowych informacji, a nasi uczniowie podeszli do tematu lapbooków z ogromnym zaangażowaniem.

            W słoneczny kwietniowy poranek uczniowie klas 1-3 wybrali się na wycieczkę do Leśnej Stacji Dydaktycznej w Lipach. Brali tam udział w warsztatach przyrodniczo-edukacyjnych, których tematem przewodnim były pszczoły. Podczas zajęć terenowych poszerzyli swoją wiedzę na temat mieszkańców lasu i roślinności. Na zakończenie wyprawy czekało na dzieci duże ognisko, z którego upieczone kiełbaski smakowały wyśmienicie. Wszyscy wrócili zadowoleni i pełni nowych wrażeń.

            Uczniowie klas 7a i 7c wzięli udział w wycieczce do Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze. Tam, z wielkim zaangażowaniem i ciekawością, wykonali różne doświadczenia fizyczno-chemiczne oraz wzięli udział w warsztatach robienia brył. Dodatkową atrakcją wyjazdu było spotkanie z kolegami i koleżankami z ZSS nr 14, których poznali przy okazji realizacji projektu matematycznego pt. Od Specjalnej do SOWY to rzut kamieniem do matematycznej przygody. Szczególnie podziękowania kierujemy do Darczyńców, którzy umożliwili nam przejazd autokarem.

            Ostatnie dni kwietnia to zwykle szkolne obchody majowych świąt. Tak też było w tym roku szkolnym. Najmłodsi uczniowie wraz z opiekunami przygotowali apel. Celem uroczystości było przypomnienie historii Święta Pracy, Dnia Flagi RP oraz Święta Narodowego Trzeciego Maja. Podczas apelu odbył się również konkurs recytatorski dla klas 1-3. Przystąpiło do niego 10 uczniów. Komisja wnikliwie wysłuchała młodych uczestników i wyłoniła zwycięzców:

            I miejsce: Seweryn Wojciechowski

            II miejsce: Wojciech Grzechnik

            III miejsce: Aleksander Broniek

            Każdy uczestnik otrzymał drobny upominek, zwycięzcy zaś zostali obdarowani dyplomem i książką. Po części konkursowej, uczniowie klas 1-3 zaśpiewali piosenkę pt. Podróże po Polsce.

            Klasy 4-7 obchodziły święta majowe wykonując na lekcjach języka polskiego i historii zadania interaktywne, m.in. escape room, oglądając filmy i prezentacje na temat świąt. Uczniowie wykonali również piękne kokardy narodowe z papieru, które przypięli uczestnicząc w apelu zorganizowanym przez klasy 1-3 i wspierając młodszych kolegów w konkursie recytatorskim o tematyce patriotycznej.